Arbëri

Sveçla: Serbët planifikonin ta shpallnin autonominë te lumi Ibër

 

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se sulmuesit serbë që vranë policin Afrim Bunjaku e që u kapën në Manastirin e Banjskës më vonë, me arsenal armësh, planifikonin destabilizimin e veriut dhe që më pas te lumi Ibër të shpallnin autonominë.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Sveçla ka thënë se grupi udhëhiqej nga nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiq, nën urdhrat e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Sipas tij, armatimi i gjetur, ishte i mjaftueshëm për ushtri prej 200 personash.