Arbëri

Bërnabiq: Do të këmbëngulim për Asociacionin, Kurti po e dobëson pozicionin

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë se Serbia do të këmbëngulë që të formohet Asociacionin i komunave me shumicë serbe. Sipas, Bërnabiqit, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po e dobëson pozitën “e Prishtinës sa herë që e refuzon themelimin".

Bërnabiq ka folur në një intervistë për “TV Pink” të dielën. Ajo ka thënë se Asociacioni është dakorduar me marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013.

“Aleksandar Vuçiqi e fitoi Asociacionin me të gjitha kompetencat me marrëveshjen e Brukselit dhe tash mund ta shihni se sa e zgjuar është kjo politikë në planin afatgjatë”, ka thënë Bërnabiq.

Kryeministrja serbe ka thënë se edhe “promotorët e pavarësisë së Kosovës, po deklarojnë se fillimisht duhet themelohet Asociacioni, e më pas gjërat tjera”.

“Asociacioni është ajo për të cilën do të kapemi dhe këmbëngulja në formimin e tij forcon pozitën tonë dhe dobëson pozitën e Prishtinës sa herë që Kurti thotë ‘jo’”, tha Bërnabiq.

Bërnabiq ka përgëzuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke thënë se “të gjithë i luten Zotit që ai të udhëheqë vendin”.

“Vuçiq tha se e di cila është detyra e tij dhe se gjithmonë do të jetë i gatshëm të heqë dorë nga funksionet e tij nëse është çështja e Kosovës e M. Këtë nuk do ta bënte asnjë politikan opozitar. Për ta e vetmja gjë që e rëndësishme është pushteti”, ka thënë Bërnabiq.