Arbëri

Termi “të zhdukur me dhunë”, dallimi mes Kosovës e Serbisë në marrëveshjen për të pagjeturit

 

Një ditë pasi emisari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak bëri të ditur se Kosova dhe Serbia janë vetëm “dy fjalë afër ose dy fjalë larg” finalizimit të marrëveshjes për të pagjeturit, kryeministri Albin Kurti ka thënë se termi “të zhdukur me dhunë” është dallimi i palëve.

Në një konferencë për media të mërkurën, Kurti ka thënë se palët s’janë shumë larg, por ka shtuar se Kosova është e kujdesshme për shkak të “përvojës së hidhur që ka me Beogradin”.