Arbëri

SHBA-ja s’përkrah Asociacion që bie ndesh me Kushtetutën e Kosovës

 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkrahin formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, por jo që ai të jetë i ngjashëm me Republikën Sërpska në Bosnje e Hercegovinë, apo që minon sovranitetin dhe funksionalitetin e institucioneve të Kosovës, ka thënë të martën para senatorëve i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Në fjalimin e tij para Komitetit për Punë të Jashtme të Senatit Amerikan, Escobar ka thënë se Kosova duhet të shohë modele se si mund të duket një Asociacion që s’do të minonte sovranitetin e saj.