Arbëri

Çitaku e konsideron grackë të rrezikshme hapjen e arkivave me Serbinë

 

Deklarimin e zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi, se në dialogun me Serbinë është gjetur pajtimi që të hapen të gjitha arkivat, përfshirë ato për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku po e konsideron grackë të rrezikshme.

“Kemi diskutuar për gjetjen e modaliteteve për të arritur sa më shpejtë të familjarët e të pagjeturve. Pala serbe ka thënë se janë dakord që të hapen të gjitha arkivat, që sipas tyre nënkupton që të hapen arkivat shtetërore të Kosovës që kanë të bëjnë me UÇK dhe kjo është në interes tonë sepse shumica e varrezave masive mund të gjenden në arkivat ushtarake të Serbisë”, ka thënë Bislimi të enjten në një konferencë për media, një ditë pas takimit që pati me palën serbe në Bruksel.