1 perditesime
20:21

26 bashkatdhetarë pritet të lirohen sot nga spitali

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka deklaruar se po punohet për kthimin e bashkatdhetarëve të liruar nga spitali dhe të kufomave, pas aksidentit tragjik në Kroaci. Sveçla, që nga e diela po qëndron në shtetin kroat, ka deklaruar se 26 bashkatdhetarë do të lirohen gjatë ditës nga spitali, derisa ndaj 16 të lënduarve më rëndë po vijon trajtimi. Dy janë në intensiv, njëra nga ta në gjendje stabile.

“Pas takimit me prefektin e Qarkut të Sllavonski Brodit, Danijel Marushiq, drejtorin e Spitalit dr. Samargjiq dhe drejtorin e Policisë së Sllavonsk i Brodit Antun Valiq nga të cilët u njoftuam në detaje mbi të gjitha informatat e nevojshme sidomos mbi gjendjen e pacientëve, vazhduam me vizitën në spitalin e qytetit ku takuam gjithë pacientët e shtrirë aty”, thuhet në statusin e tij në Facebook.

“Edhe njëherë duhet falënderuar shtetin kroat e gjithë zyrtarët e angazhuar për përkujdesjen shembullore në këtë tragjedi”.

12:11

Gjendja e të lënduarve në Kroaci stabile, 20 do të lirohen në shtëpi

Në Kroaci po vazhdon trajtimi i pacientëve të lënduar në aksidentin ku vdiqën 10 mërgimtarë nga Kosova, e u lëndën rreth 40 të tjerë.

Drejtori i Spitalit të Përgjithshëm Slavonski Brod, Josip Samardžić, ka konfirmuar se dy pasagjerët e plagosur rëndë janë në gjendje stabile ndërsa rreth njëzet pacientë do të lirohen në shtëpi gjatë ditës.

“Gjendja e tyre është ende duke u monitoruar ata janë ende duke u trajtuar mjekimin intensiv ndërsa gjatë ditës janë kryer disa operacione të tjera tek të lënduarit në këtë aksident trafiku” ka thënë Josip Samardžiq, drejtor i OB "Dr. Josip Bençeviq" në Slavonski Brod, raporton Vijesti.

Policia dhe prokuroria kroate kanë nisur hetimet për rrethanat e këtij aksidenti, derisa dyshohet se deri te aksidenti erdhi pasi shoferin e zuri gjumin. Sipas autoriteteve shoferi i autobusit ku vdiqën 10 persona është arrestuar.