Arbëri

BE-ja kundër qëndrimit të Kurtit për dialogun

 

Bashkimi Evropian (BE) pret që në takimin e nesërm në Bruksel ndërmjet kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq të ketë vazhdim të negociatave për temat e mëparshme dhe marrëveshjet e dialogut, dhe jo ndonjë fillim të ri i dialogut, konfirmuan zyrtarët e BE-së Bruksel.

Zëdhënësi në Komisionin Evropian, Peter Stano, specifikoi për agjencinë Beta, pritet të marrë në konsideratë "një rrugë të mëtejshme në dialog që do të thotë vazhdim i këtij procesi i cili filloi në 2011".