Arbëri

Zyrtarizohen marrëdhëniet diplomatike mes Kosovës dhe Izraelit

Foto: Driton Paqarada/KOHA
 

Kosova dhe Izraeli kanë zyrtarizuar marrëdhëniet diplomatike mes vete.

Përmes një ceremonie virtuale, ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi, kanë nënshkruar dokumentin ku thuhet se të dyja shtetet vendosin marrëdhënie diplomatike, për të rritur bashkëpunimin në sferën politike, ekonomike, të tregtisë, teknike e kulturore dhe sfera të tjera.