Arbëri

Hoti: Kurti ktheu Kosovën në Kore të Veriut, atij e Osmanit duhet t’ua tregojmë vendin

 

Kandidati për kryeministër nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Avdullah Hoti, ka akuzuar ish-qeverinë e udhëhequr nga Albin Kurti, se e kishte shndërruar Kosovën në Kore të Veriut. Duke folur para strukturave të partisë në Podujevë, kryeministri në detyrë ka komentuar edhe zyrtarizimin e marrëveshjes mes Vetëvendosjes dhe ish-nënkryetares së LDK-së, Vjosa Osmani. Ka thënë se “të dyve duhet me ua tregu vendin”.

“Është momenti me e ditë qytetarët që qeveria paraprake e ka izoluar vendin dhe ka qenë duke e dërguar vendin në shkatërrim total duke e kthyer Kosovën në Kore të Veriut, duke i prishë marrëdhëniet edhe me Tiranën diçka që askush se ka paramenduar. Kjo ka qenë arsyeja pse ne është dashtë të marrim vendimin me u tërheq prej qeverisë paraprake. Falë qeverisjes tonë shumë prej këtyre dëmeve janë sanuar dhe Kosova është kthyer në kursin perëndimor”, ka deklaruar Hoti.