1 perditesime
12:21

Hoti: Pa SHBA-në e BE-në nuk mund të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se pa përfshirjen e SHBA-së e BE-së, bashkë, s’mund të arrihet e aq më pak të zbatohet dialogu me Serbinë.

Në hapjen e tryezës, Ismet Kryeziu, drejtor ekzekutiv i KDI-së, theksoi që procesi i dialogut ka ndikuar në mënyrë indirekte në zhvillimet politike. Kryeziu shtoi që duke qenë se dialogu tashmë ka të bëj me konsolidimin e shtetësisë, si në aspektin e brendshëm ashtu edhe në atë të jashtëm, konsensusi politik është i domosdoshëm.

Ambasadori i Zvicrës në Prishtinë, Jean Hubert-Lebet, në fjalën e tij përshëndetëse, theksoi që procesi i normalizimit mes Kosovës dhe Serbisë është çështje evropiane.

Sipas tij “secili duhet ta kuptojë që problemet evropiane kërkojnë zgjidhje evropiane”.

“Vetëm zgjidhjet që i respektojnë vlerat evropiane mund të shpiejnë në integrime evropiane”, u shpreh ambasadori.

Në adresimin e tij, Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, listoi parimet dhe objektivat e Platformës së Qeverisë së Kosovës lidhur me procesin e dialogut. Sa i përket takimit të paralajmëruar për datën 27 qershor në Uashington, kryeministri deklaroi që ende nuk ka agjendë apo tema të përcaktuara, ndërsa, theksoi që pas qartësimit të tyre, do të caktohet edhe delegacioni që do të marrë pjesë në takim. Për më shumë, ai njoftoi që Qeveria ka marrë vendim që deri në mbajtjen e këtij takimi të pezullojë veprimet që lidhen me anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, duke treguar vullnetin e mirë të palës kosovare. “Pas përfundimit të këtij takimi, në muajin korrik pritet të mbahet edhe Samiti i Parisit” njoftoi ai.

Lidhur me rolin e SHBA-së dhe BE-së në procesin aktual të dialogut, Hoti deklaroi që “Të dy palët e kompletojnë njëra-tjetrën”.

Sipas tij, "marrëveshja nuk mund të arrihet, e aq më pak të zbatohet, pa përfshirjen e dy palëve".

Pjesëmarrësit e pranishëm nga shoqëria civile në këtë tryezë, ngritën çështjet e formimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, përfshirjen e komunitetit serb në procesin e dialogut, perspektivën gjinore në dialog, si dhe shfuqizimin e rezolutës 1244 të KS të OKB-së.

11:28

Hoti ngul këmbë se nuk do të ketë shkëmbim territoresh

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka folur të mërkurën për dialogun me Serbinë, duke thënë se marrëveshja finale do të bazohet në Kushtetutë dhe sipas tij, nuk do të ketë shkëmbim territoresh.

Sipas tij, pas nënshkrimit të marrëveshjes finale me Serbinë, menjëherë duhet të ndodhë njohja reciproke, njohjet nga pesë vendet e Bashkimit Evropian, anëtarësimi në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, shfuqizimi i rezolutës 1244 dhe të ecet tutje në procedurat e integrimit euroatlantik.

Kryeministri Hoti në diskutimin “Cila është platforma e Qeverisë së Kosovës në dialogun me Serbinë?”, të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka thënë se nuk i di prapaskenat e dialogut, por e di se nuk do të flitet për shkëmbim të territoreve.

“Nuk i di prapaskenat e këtij procesi, atë që kam kërkuar nga partnerët tanë ndërkombëtar në ditën e parë që e kam marrë detyrën, nga telefonatat në Berlin, Parsi, Bruksel e Washington, kam kërkuar si kryeministër të di ku ka arritur procesi, përgjigja e tyre ka qenë e qartë, nuk ka arritur askund, të dy palët do të uleni si dy shtete të pavarura dhe do të negocioni për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse që duhet të dërgojë të njohja reciproke. Çka nënkupton kjo? Nënkupton që të gjitha konspiracionet e ndryshme për harta e shkëmbime territoresh për mua janë jorelevante, nuk janë të vërteta, nuk e di a kanë ndodh apo nuk ka ndodh, por nuk merren parasysh dhe nuk janë pjesë e diskutimeve që do të kem unë bashkë me ekipin tim në këtë proces”, tha Hoti.

Më 27 qershor, kryeministri Hoti do të vizitojë Shtëpinë e Bardhë, për të marrë pjesë në takimin ndërmjet dy palëve, Kosovës dhe Serbisë.

Ky takim është thirrur nga i dërguari i posaçëm i SHBA-së për dialogun Kosovë - Serbi, Richard Grenell.

Të martën, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se shpreson që ky takim mund të rrisë shpresat për një marrëveshje finale.

Mirëpo presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë në po të njëjtën ditë se, temë e takimit nuk do të jetë pranimi i pavarësisë së Kosovës, por çështjet ekonomike.