Arbëri

Pompeo uron Kurtin dhe i kërkon heqjen e taksës

Foto: Reuters
 

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo i ka shkruar letër Kryeministrit Albin Kurti ku e ka uruar për marrjen e postit dhe ka kërkuar nga ai heqjen e taksës për mallrat nga Serbia dhe Bosnje-Hercegovina.

“Heqja e tarifave në mallrat e Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës do të jetë e rëndësishme për kthimin e palëve në tavolinën negociuese. Ne shpresojmë dhe presim që ju do ta bëni këtë gjë prioritet dhe do të përfitoni nga momentumi i krijuar pas dy letrave të qëllimit për të krijuar lidhje ajrore dhe hekurudhore në mes të Prishtinës dhe Beogradit”, shkruan në letër Pompeo, raporton KTV.