Arbëri

Haradinaj: Gabojnë Kurti e Osmani nëse e heqin taksën sepse Serbia është grykëse, nuk do të ngihet me këtë

Haradinaj: Gabojnë Kurti e Osmani nëse e heqin taksën sepse Serbia është grykëse, nuk do të ngihet me këtë

Duke reaguar për formimin e qeverisë së re të Kosovës, ish-kryeministri Ramush Haradinaj, i ftuar në studion e Zërit të Amerikës, tha se ky është lajm i mirë për Kosovën. Ai tha se qeverinë e presin plot sfida dhe kryesorja është “të ruajë parametrat që ka vendosur qeveria përpara saj në temat e interesit kombëtar”.

Në këtë intervistë, Haradinaj foli për çështjen e taksës 100 për qind ndaj mallrave serbe dhe tha se taksa nuk duhet të hiqet por të ndërlidhet me njohjen, jo me reciprocitetin. Haradinaj ndodhet në SHBA për të marrë pjesë në dy forume për çështjet e sigurisë si dhe për një takim në Departamentin e Shtetit.