Klinika Emergjente dhe KFOR-i me ushtrim të përbashkët fushor

Klinika Emergjente dhe KFOR-i me ushtrim të përbashkët fushor

19 September 2019 12:36

Klinika Emergjente e Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, në kuadër të bashkëpunimit me KFOR, ka mbajtur ushtrim fushor për reagim në situata emergjente, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.

Gjatë ushtrimit është improvizuar një rast me lëndime në gjoks dhe krahë dhe është testuar reagimi i klinikës në raste të tilla, transmeton Koha.net.

KFOR-i, ka sjellë një helikopter përmes së cilit është improvizuar ardhja e rasteve me lëndime dhe vlerësimi ka qenë maksimal për ekipet emergjente.

U premtua se në rast të situatave emergjente, KFOR do të përkrahë me helikopter për sjellë të lënduarit.

Testimet e tilla do të vazhdojnë edhe ditën e nesërme nga ora 9:30 deri në 12:00.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme