Bosch: Pse s’duhet të ketë ushtri një vend i pavarur

Bosch: Pse s’duhet të ketë ushtri një vend i pavarur

07 dhjetor 2018 08:29

Ish-ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka reaguar ndaj deklaratës së Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg se transformimi i FSK-së në ushtri nuk është duke ndodhur në kohën e duhur dhe është në kundërshtim me perspektivën euro-atlantike.

“Pajtohem plotësisht me mikun tim Serwer, pse nuk duhet të ketë ushtri një vend i pavarur? Nuk është kundër askujt (ushtria) dhe është multi etnike, nëse Beogradi nuk do të bënte presion te serbët që të mos bashkohen me të. Dhe sigurisht jo një njësi e UÇK-së që duhet çarmatosur, turp për ju znj. Bërnabiq dhe për luftë nxitjen nga ana juaj”, ka shkruar Bosch.

Kryeministri Ramush Haradinaj dje ka zhvilluar një bisedë telefonike me Stoltenber-un, të cilit i ka konfirmuar se ushtria e Kosovës votohet me 14 dhjetor.

Kundër qëndrimit të NATO-s ishte edhe eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer.

Komentet

arben_ber07/12/2018 10:29

Nje "?" ne titullin e ketij shkrimi do e bente lexuesin te kupton sakte qellimin e asaj se cka ambasadori i nderuar Bosch ka dashur te thote!

Shto koment

Të ngjashme