Haradinaj ka në kabinet 5 ministra me aktakuza, por e shkarkoi zv.ministrin që ende është i dyshuar

22 October 2018 19:05

Nga 22 ministra që ka Qeveria Haradinaj, 5 prej tyre janë me aktakuzë, përfshirë vepra penale keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe posedim të paautorizuar të armëve.

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj dhe ai i FSK-së, Rrustem Berisha, akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare, raporton KTV.

Zv.kryemninistri, Dardan Gashi, ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, akuzohen për posedim të paautorizuar të armëve.

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësish, Besim Beqaj, akuzohet për shkelje të statusit të barabartë të shtetasve dhe banorëve të Republikës Kosovës.

Të gjithë këta 5 ministra vazhdojnë punën në Qeverinë e Kosovës, derisa kryeministri, Ramush Haradinaj, ka vendosur të shkarkojë zëvendësministrin e Zhvillimit Rajonal, Musa Cena.

Ky është ende i dyshuar dhe s’ka të ngritur aktakuzë e të dielën Gjykata i ka caktuar 1 muaj paraburgim.

Haradinaj ka thënë se lirimin e tij nga kjo pozitë po e bën për t’u dhënë hapësirë organeve të rendit e të ligjit që të ndjekin dhe gjykojnë paanshmërish rastin.

“Sot kam liruar nga detyra zëvendësministrin e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Musa Cena. Vendimi është marrë mbi bazën e dyshimit se vepra është kryer gjatë mandatit aktiv të tij. Ftoj organet e rendit dhe të drejtësisë që ta kryejnë punën me përgjegjësi, në çdo situatë”, ka thënë Haradinaj.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i ministrit të Zhvillimit Rajonal, Rasim Demiri, i cili ka thënë se rasti nuk ka të bëjë me aktivitetet e zv/ministrit Cena në Ministri.

“Marrë parasysh raportimet e mediave, prononcimet e organeve të drejtësisë lidhur me rastin në fjalë, aktivitetet zyrtare të punonjësve të MZHR-së, si dhe pa dashur të ndërhyjë në punën e organeve të drejtësisë, Ministria e Zhvillimit Rajonal deklaron se ky rast nuk ka të bëjë me aktivitetet e Zëvendësministrit Cena të realizuara në Ministri”, ka thënë Demiri.

Pos, Cenës, Gjykata Themelore në Prishtinë paraburgim u ka caktuar edhe dy personave të tjerë.

Musa Cena, Hazër Shehu dhe Nysret Shala që të tre nga Rahoveci janë arrestuar të shtunën si të dyshuar për marrje ryshfeti dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Kosov 23/10/2018 14:02

Edhe i patëm thanë qeti Musa Cenës se, që të mund të vazhdosh me vjedh e me kërku haraç pa problem dhe pa ndëshkueshmëri, duhesh detyrimisht me aderu ja në PDK apo AAK, ky ja... nuk aderoj... a pe sheh, rezulltatin !

Shto koment

Të ngjashme