Sot fillon numërimi i votave përmes postës Foto: Koha

Përfundon numërimi i votave të ardhura nga jashtë Kosovës

16 October 2019 09:02
22:53

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave për subjektet politike të ardhura me postë nga jashtë Kosovës.

Është paralajmëruar që pas pak do të përditësohet numri përfundimtar i votave që subjektet politike kanë marrë nga diaspora.

22:25

Numërohen rreth 12 mijë vota të ardhura nga jashtë Kosovës

Janë numëruar rreth 12 mijë vota të ardhura nga jashtë Kosovës, nga rreth 13500 sa ishin në total për numërim.

Sipas rezultateve të deritashme, VV-ja prin me 6341 vota, para LDK-së që ka 2034. PDK-ja është e treta me 1928 vota, ndërsa koalicioni Nisma-AKR-PD ka grumbulluar 826 vota. Koalicioni AAK-PSD ka 541 vota.

Image
22:15

Nga 80% të votave me postë: VV-ja e para, pastaj LDK e PDK, kurse Nisma është para AAK-së

Në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve janë numëruar mbi 80 për qind e votave të ardhura me postë nga jashtë Kosovës për zgjedhjet e 6 tetorit.

Nga këto del se LVV prind bindshëm, duke grumbulluar 5827 vota.

Pas saj është LDK-ja me 1892 vota, 99 më shumë se PDK-ja që ka 1793 sosh.

Është koalicioni NISMA-AKR-PD ajo që deri tani ka 725 vota, kurse koalicioni tjetër, ai mes AAK-së e PSD-së ka gjithsejtë 504.

Image
19:53

Numërohen 9500 vota të ardhura nga jashtë Kosovës

Janë numëruar më shumë se 9500 vota të ardhura nga jashtë Kosovës.

Pas numërimit të këtyre votave, Vetëvendosje prin dukshëm me 4905 vota, e ndjekur nga LDK-ja që ka marrë 1680 e PDK-ja që ka 1612.

Koalicioni Nisma-AKR-PD ka marrë 604 vota, ndërsa AAK-PSD kanë 477 vota deri tash.

Image
19:33

Numërohen gati 6 mijë vota të ardhura nga jashtë Kosovës

Janë numëruar gati gjashtë mijë vota të ardhura me postë nga jashtë Kosovës.

Nga numërimi i rreth 40 për qind të votave të ardhura nga jashtë Kosovës, VV-ja prin bindshëm me 2990 vota.

LDK është e dyta edhe në këtë listë me 1072 vota. PDK-ja është e treta me 913. Dallimi i votave nga jashtë Kosovës me ato të rregullta është se këtu koalicioni Nisma-AKR-PD ka marrë më shumë vota se koalicioni AAK-PSD. Koalicioni i udhëhequr nga Fatmir Limaj ka marrë 398 vota deri tash, ndërsa ai që udhëhiqej nga Ramush Haradinaj ka 16 vota më pak.

16:51

Numërohen më shumë se 5200 vota të ardhura me postë, gati gjysma për VV-në

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve po vazhdon procesi i numërimit të 13 mijë e 500 votave të ardhura me postë.

Deri në këto momente janë numëruar gjithsej 5242 fletëvotime.

Në bazë të rezultatit prin Lëvizja Vetëvendosje me 2553 vota, e pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës me gjithsej 972 vota. Ndërsa, Partia Demokratike e Kosovës deri tani ka marrë 825 vota nga diaspora.

Koalicioni AAK-PSD deri tani ka marrë 369 vota kurse koalicioni Nisma-AKR-PD ka marrë gjithsej 356 vota.

15:50

Nga mërgata Vetëvendosja merr mbi 2 mijë vota, pason LDK-ja me 921

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve po vazhdon procesi i numërimit të 13 mijë e 500 votave të ardhura me postë.

Deri më tash Lëvizja Vetëvendosje ka marrë më së shumti vota – gjithsej 2237.

Pason LDK me 921, PDK ka 731, koalicioni AAK-PSD ka 350 vota dhe koalicioni NIMSA-AKR-PD 326 vota.

Në këtë proces nuk janë përfshirë pakot me fletëvotime që kanë ardhur pas afatit ligjor.

Sipas KQZ-së, janë mbi 2 mijë e 600 pako me fletëvotime nga diaspora janë refuzuar pas procesit të vlerësimit.

13:46

Nga numërimi i votave të mërgatës, prin Vetëvendosja

Në QNR ka filluar numërimi i votave të mërgatës.

Aty janë duke u numëruar rreth 13 mijë e 500 fletëvotimeve të cilat kanë ardhur nëpërmjet postës gjatë periudhës së votimit 19 shtator – 5 tetor 2019.

Deri tani, është duke prirë me numër më të madh të votave Lëvizja Vetëvendosje, transmeton Koha.net.

LVV: 1552 vota

LDK: 716

PDK: 553 vota

AAK-PSD 314

NISMA-AKR-PD: 242

 

Image
10:27

Fillon numërimi i votave me postë

Në këto momente ka filluar procesi i numërimit të rreth 13 mijë e 500 fletëvotimeve të cilat kanë ardhur përmes postës gjatë periudhës së votimit 19 shtator – 5 tetor 2019.

Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, transmeton KTV.

Image

Ky numërim fillon pas vlerësimit që i është bërë pakove me fletëvotime që kanë ardhur gjatë periudhës së votimit përmes postës. Vlerësimi, si proces, ka për qëllim të identifikojë një fletëvotim me personin që e ka dërguar pakon, në mënyrë që fletëvotimi të aprovohet ose refuzohet.

Kësisoj, gjatë periudhës së vlerësimit janë proceduar dhe vlerësuar 16 mijë e 189 pako të supozuara me fletëvotime, prej tyre 13 mijë e 491 janë aprovuar, ndërsa 2 mijë e 698 janë refuzuar.

Arsyet se përse janë refuzuar rreth 2 mijë e 700 persona janë si në vazhdim:

• 1 mijë e 74 persona që nuk kanë aplikuar në periudhën për t’u regjistruar si votues jashtë vendit;

• 204 aplikues të cilët janë refuzuar gjatë periudhës së aplikimit për t’u regjistruar si votues jashtë vendit;

• 62 persona të cilët janë dërguar pako me fletëvotime më shumë se një herë;

• 797 raste të tjera kur personat që nuk janë identifikuar që kanë dërguar fletëvotim; dhe

• 561 persona që nuk e kanë dëshmuar identitetin me dokumente valide të identifikimit (që kanë dërguar kopje të dokumenteve me afat të skaduar).

Numërimi i të gjitha këtyre fletëvotimeve do të bëhet në 23 tavolina numërimi. Rezultati i këtij numërimi do të përditësohet kohë pas kohe në tabelën e QNR-së si dhe gjithashtu formularët që plotësohen pas këtij numërimi do të skanohen dhe publikohen në ueb faqe të KQZ-së.

09:02

Sot fillon numërimi i votave përmes postës

Sot nga ora 10:00 do të fillojë numërimi i votave me postë.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, tha se numërimi do të fillojë të mërkurën në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve.

“Ju njoftoj se të mërkurën (16 tetor, ora 10:00) në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve fillon procesi i numërimit të votave përmes postës”, ka thënë Elezi.

Më herët nga ky institucion ishte bërë e ditur se nga diaspora kanë ardhur rreth 15.500 zarfe.

Sipas rezultateve preliminare të zgjedhjeve të 6 tetorit, Lëvizja Vetëvendosje prin me 25.49 për qind, para LDK-së me 24.82 për qind. PDK është e treta me 21.24 për qind, koalicioni AAK-PSD ka 11.57 për qind, derisa koalicioni Nisma-AKR-PD është nën pragun zgjedhor me 4.96 për qind të votave.

Por nga KQZ mësohet se nga rezultatet e rinumërimit, shifrat nuk kanë lëvizur shumë. Koha.net mëson se pritshmëritë e mërgatës nuk janë në favor të partive tjera që tashmë kanë mbetur në opozitë ose nuk kanë kaluar pragun.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme