Vështrime

Një kryengritje e paralajmëruar

Një kryengritje e paralajmëruar

Ndërsa skenat e vandalizmit të kësaj fundjave mund të zmbrapsin shumicën e brazilianëve, keqpërdorimi i pasojave mund të thellojë ndjenjat antidemokratike. Ashtu si në SHBA, grumbullimi dhe burgosja e kryengritësve është pjesa e lehtë. Shërimi i ndarjeve që i motivuan ata do të jetë shumë më i vështirë

Sulmi i institucioneve demokratike të Brazilit këtë fundjavë nuk ishte “aksident” spontan. Komplotet konspirative dhe thirrjet për një grusht shteti ushtarak kanë qarkulluar në mediat sociale të ekstremit të djathtë për muaj të tërë dhe ato në mënyrë të parashikueshme u intensifikuan pasi Luiz Inácio Lula da Silva mposhti Jair Bolsonaron në zgjedhjet presidenciale tetorin e kaluar. Ata u ngritën në qiell në ditët para protestave të kësaj fundjave që tronditën vendin më të madh të Amerikës Latine.

Shumica e militantëve që synonin Kongresin Kombëtar, Gjykatën e Lartë dhe Pallatin Presidencial njëkohësisht ishin amatorë kërcënues. Ashtu si shumica e kryengritësve që sulmuan Kapitolin e SHBA-së dy vjet më parë, ata përdorë zyrat për të hedhur mbeturina dhe shkrepur selfie (përfshirë disa policë që dukej se nuk donin të ndërhynin). Por mos bëni gabim: ky sulm i dhunshëm përbën kërcënimin më të rëndësishëm për demokracinë më të madhe të Amerikës Latine që nga grushti i shtetit i vitit 1964 që solli dy dekada të diktaturës ushtarake.