Vështrime

Ish-kryespiuni i Trumpit lartëson të fuqishmin serb pro-Moskës

Ish-kryespiuni i Trumpit lartëson të fuqishmin serb pro-Moskës
Foto: AP

A janë duke kultivuar shokët e Trumpit autokratët dhe ekstremistët evropianë për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë si kreu i një boshti transatlantik të së keqes?

Ndërsa të gjithë i kishin drejtuar sytë nga brohoritja e Tucker Carlson për të fuqishmin antidemokratik, pro-rus të Hungarisë, Viktor Orbanin, në fillim të këtij muaji, një akolit tjetër i shquar i Donald Trumpit ishte diku tjetër në Evropën Lindore duke përgëzuar një diktator tjetër në tentativë që kishte rënë në orbitën e Moskës, Aleksandar Vuçiqin e Serbisë.

Richard Grenell, ambasadori i mëparshëm i Trumpit në Gjermani, dhe, për një kohë të shkurtër, ushtrues detyre i drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, ka marrë prej kohësh anën e presidentit serb në rezistencën e tij ndaj një plani paqësor që do ta detyronte atë ta njihte sovranitetin e Kosovës. Partizanllëku i Grenellit ishte aq i hapur saqë, në vitin 2020, kur ishte i dërguari special i Trumpit në Ballkan, kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti e akuzoi për “përfshirje të drejtpërdrejtë” në rrëzimin e qeverisë së tij. Grenell, tha ai, “bëri presion” te partneri i ri qeveritar për ta lënë koalicionin, pasi ai nuk pranoi të nënshkruante një marrëveshje paqeje që favorizoi Serbinë në një marrëveshje të shkëmbimit të territoreve.