Tokio 2020

E arta olimpike po i duket ende ëndërr Nora Gjakovës

 

Është fituese e medaljes së artë olimpike në kategorinë deri në 57 kilogramë në xhudo. Edhe pse kanë kaluar dy javë nga ky sukses historik, Nora Gjakova ende nuk po mund të besojë që është kampione olimpike, pavarësisht që po i shikon meçet e saj.

“Po ndihem shumë mirë. Është kënaqësi kur të tjerët të respektojnë dhe e dinë vlerën e një medaljeje olimpike. Nuk ka qenë punë e lehtë të mbërrijmë deri te kjo medalje, andaj çdo lloj respekti, është vlerësim i madh për ne. Zakonisht nuk është që i shikoj shumë ndeshjet pas garave, por këto të Olimpiadës i kam shikuar me kënaqësi tepër të madhe. Nuk e di, tash po më duket se gjithçka ka shkuar shumë mirë dhe sa herë e shoh ndeshjen emocionohem shumë edhe ende nuk e kam atë ndjenjën, nuk po mund të besoj që jam kampione olimpike. Është një rrugëtim i gjatë dhe të mendoj që e kam arritur atë për të cilën kam punuar pothuajse tërë jetën për këtë moment, atëherë është vështirë të besohet, sepse ka qenë shumë e mundimshme të vijmë deri këtu. Por kam filluar ta kuptoj se ka qenë e shkruar dhe po mundohem ta shijoj sa më shumë”, deklaroi Gjakova për KOHËN.