Tokio 2020

Nora përballë francezes Cysique në finale

Foto: IJF
 

Francezja Sarah Leonie Cysique është kundërshtare e Nora Gjakovës në finalen olimpike. Në gjysmëfinalen tjetër të kategorisë deri 57 kilogramë në xhudo, Cysique befasoi kanadezen Jessica Klimkait, duke e mposhtur.

Klimkait ishte bartëse e parë, ndërsa Cysique është e katërta. Tsukasa Yoshida ishte bartëse e dytë, ndërsa Nora e treta. Por Nora fitoi ndaj japonezes Yoshida dhe tani e kërkon të artën ndaj Cysiques. Me të ka një fitore e një humbje. Kishte pësuar më 27 gusht të vitit 2019, në Botëror.