Te Linda

Tavë spinaqi me karkaleca

 

Përbërësit:
1 qepë
4 domate
3 hudhra të reja
400gr spinaq Vaj ulliri
Kripë/piper
50ml verë të bardhë
Majdanoz i freskët
100gr quinoa të kuqe
10 tomatina Karkaleca

Përgatitja: Qepën dhe domatet e grimcuara i skuqim në vaj ulliri. Shtojmë hudhrat e reja. Pasi që masa të jetë zbutur, e shuajmë me verë të bardhë. Shtojmë quinoan dhe karkalecat, të miraninuar me kripë dhe piper. E gjithë masa pastaj piqet në furrë, për rreth 15-20 minuta në temperaturë 200 gradë Celsius.