gjermania 12

Gjermania

Mittelstadti i Gjermanisë shënon supergol ndaj Holandës

Sport 26 mars 2024 21:59

Maximilian Mittelstadt ka shënuar një supergol për Gjermaninë për ta barazuar rezultatin 1:1 në miqësoren ndaj Holandës të martën mbrëma.Mittelstadt...

Gjermania

Gjermania fiton me përmbysje ndaj Holandës

Sport 26 mars 2024 23:40

Gjermania ka shënuar fitore në miqësoren e luajtur në Frankfurt të martën kundër Holandës. Gjermanët mposhtën holandezët me rezultatin 2:1. ...

Gjermania

Aksident i rëndë në Gjermani, të paktën pesë të vdekur

Botë 27 mars 2024 13:39

Të paktën pesë persona kanë mbetur të vdekur të mërkurën në një aksident që përfshiu një autobus në një autostradë...

Presidentja takon deputetin gjerman

Situata e sigurisë në vend, Osmani diskuton me deputetin gjerman

Arbëri 27 mars 2024 19:13

Presidentja e Kosovës, Vjosa  Osmani, ka diskutuar për situatën politike dhe të sigurisë në vend me deputetin e Bundestagut gjerman,...

Inflacioni - Gjermania

Inflacioni në Gjermani zvogëlohet në 2.3%

Botë 2 prill 2024 19:30

Inflacioni në Gjermani është zvogëluar më shumë se sa pritej në muajin mars, i ndihmuar edhe nga rënia e çmimeve...

Kafeja

Gjermania do të përballet me krizë të kafesë

Kuriozitet 5 prill 2024 02:04

Frika për një rregullore të re të Bashkimit Evropian që do të rrezikojë furnizimet e kafesë në Gjermani dhe në...

Fanelat e Gjermanisë

Gjermania ndryshon fontin e numrit 4 në fanellë

Futboll ndërkombëtar 6 prill 2024 13:25

Dizajni për numrin 4 të Gjermanisë në fanellën e re është ndryshuar për t’i shmangur krahasimet me simbolin e nazistëve.Federata...

Gjermania

Gjermania mohon akuzat se po e ndihmon gjenocidin e Gazës

Botë 9 prill 2024 13:00

Gjermania e ka mohuar të martën para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë se po e ndihmon gjenocidin në Gazë duke i...

Forcës së Sigurisë së Kosovës FSK

Gjermania i dhuron automjete FSK-së

Arbëri 10 prill 2024 10:07

Republika Federale e Gjermanisë do t’i dhurojë automjete Forcës së Sigurisë së Kosovës.Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes, ceremonia e...

automjetet gjermane

Arrijnë automjetet gjermane për FSK-në

Arbëri 11 prill 2024 10:36

Republika Federale e Gjermanisë i ka dhuruar automjete ushtarake Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) të enjten me vlerë 3...

Kamionët ushtarakë HX-3

Për çka shërbejnë kamionët ushtarakë të dhuruar nga Gjermania për FSK-në?

Arbëri 11 prill 2024 11:22

Gjermania të enjten i ka dhuruar Forcës së Sigurisë së Kosovës pesë kamionë ushtarakë të llojit HX-3. Ambasadori gjerman në...

automjetet gjermane

Gjermania premton rritje të bashkëpunimit me Kosovën në fushën e sigurisë

Arbëri 11 prill 2024 19:18

Për pesë kamionë ushtarakë, të cilët janë donacion nga shteti i Gjermanisë, të enjten është organizuar një ceremoni e veçantë...