Sport

Besa Famgas fiton gjysmëfinalen dramatike ndaj Kastriotit, kualifikohet në finale

Besa Famgas -Kastrioti

Flakrim Beqiraj ka pritur penallti në sekondat e fundit për të ndihmuar Besa Famgasin që ta kalojë Kastriotin në gjysmëfinale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll.

Kampionia aktuale, Besa, të mërkurën mbrëma në “Karagaçi” e mposhti Kastriotin e Ferizajt me rezultat 34:33.

Me rezultatin e përgjithshëm prej 2:1, Besa kaloi në finale ku tashmë pret Rahoveci.

Portieri i skuadrës pejane, Beqiraj, në fund ndali gjuajtjen nga penalltia të Deniz Terziqit për festën e madhe të Besës.

Kastrioti në pjesën e parë u shkëput deri në gjashtë gola, ndërsa pjesa e dytë ishte e barabartë dhe shumë e fortë. Besa e mbylli më mirë ndeshjen, por edhe falë goditjes së pafat të Terziqit nga penalltia.

Terziqi ishte më efikasi te Kastrioti me nëntë gola. Nëntë gola te Besa i kishte Arbios Mushkolaj.

Portierët, Beqiraj i Besës dhe Liridon Esati i Kastriotit i kishin nga 11 pritje.

Në gjysmëfinalen tjetër, Rahoveci e ka eliminuar Trepçën.

Ndeshja e parë finale është të shtunën mbrëma në Rahovec.