Sport

Ajaxi rrezikon të mbetet jashtë Championsit për herë të parë pas 13 vjetësh

Foto: AP
 

Ajaxi i Amsterdamit rrezikon të përfundojë jashtë dy vendeve të para në kampionatin e Holandës – Eredivise – për herë të parë pas 13 sezoneve. Me këtë Ajaxi rrezikon ta humbë pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për sezonin tjetër, pasi po lufton për të ndërtuar një ekip të ri pas shitjeve rekorde vitin e fundit.

Klubi nga Amsterdami ka përfunduar shtatë herë kampion dhe pesë herë nënkampion gjatë 12 edicioneve të fundit, qëkur doli i treti pas AZ Alkmaarit dhe Twentes në vitin 2009. Tek Ajaxi e kanë parasysh këtë situatë dhe po shpresojnë që në katër ndeshjet e fundit të këtij edicioni ta sigurojnë vendin e dytë, pasi për të parin as që bëhet fjalë. Humbja e fundit, 3:0 nga PSV Einhoveni, ka bërë që Ajaxi të bjerë në pozitën e tretë në tabelë me 62 pikë të mbledhura. Vendin e parë e ka Feyenoordi që ka 73 pikë dhe po marshon drejt titullit, ndërsa PSV-ja është e dyta me 65 pikë. Megjithatë, situata tek Ajaxi mund të vështirësohet edhe më shumë pasi ndeshjen e ardhshme, më 6 maj, e luan në udhëtim tek AZ Alkmaari, ekip që është i katërti dhe ka dy pikë më pak.