Sport

Më shumë rekorde për “përbindëshin” Haaland

 

Makineria e golave te Manchester City, Erling Haaland, vendosi një tjetër rekord të martën mbrëma, duke u bërë lojtari i parë nga Premier League që shënon 45 herë në një edicion të vetëm. Dhe norvegjezi padyshim do të arrijë më shumë në edicionin e tij të parë në Angli.

Haalandi kurorëzoi një paraqitje të jashtëzakonshme të Cityt me golin e tretë në fitoren 3:0 ndaj Bayern Munichut, në ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Ai i kaloi 44 golat që Ruud van Nistelrooy i Manchester Unitedit dhe Mohamed Salah i Liverpoolit shënuan për skuadrat e tyre në edicionet 2002/03 dhe 2017/18. Por rekordin e arriti me vetëm 39 ndeshje, 13 më pak se Van Nistelrooy dhe Salah.