Sport

E bronzta e Lorianës për vazhdim të ecurisë pozitive

 

Laura Fazliu ishte adut për medalje, kurse u ndal në luftën e parë. Në nismë u ndalën edhe Shpati Zekaj e Dardan Cena. Flaka Loxha hyri në tetë më të mirat në një garë jo të lehtë për xhudon kosovare. Por është Loriana Kuka që mundësoi që xhudoja kosovare të ketë paraqitje pozitive në garën e parë të vitit dhe të vazhdoi serinë e fitimit të medaljeve në ngjarjet e Turit Botëror të Xhudos.

Loriana fitoi medaljen e bronztë në Grand Prix të Portugalisë, të dielën. Ajo garoi në kategorinë deri 78 kilogramë, ndërsa nisi ditën me dy fitore. Në çerekfinale përballë e kishte xhudisten më perspektive të kategorisë, ukrainasen Yelyzaveta Lytvynenko. Lufta zgjati shumë, gati 12 minuta, ndërsa në fund Loriana e mori dënimin e tretë. Kështu ukrainasja vazhdoi në gjysmëfinale, ndërsa Lorianës i duheshin edhe dy fitore për të arritur tek e bronzta. Dhe ato i realizoi. Emma Reid e Britanisë së Madhe fitoi të bronztën tjetër. Lytvynenko në finale pësoi nga xhudistja vendëse, Patricia Sampaio.