Sport

Noppert, portieri i Holandës që para dy vjetësh ishte gati të hiqte dorë nga futbolli

 

Dy vjet më parë, karriera e portierit holandez Andries Noppert nuk po shkonte askund dhe ai mendoi të hiqte dorë nga futbolli. Tani, ai po përgatitet të përballet me Lionel Messin dhe Argjentinën në çerekfinale të Kupës së Botës. Noppert ishte një rezervë në divizionin e dytë holandez me vetëm një pjesë të vogël të paraqitjeve profesionale në karrierën e tij deri në vitin 2020 dhe mendoi të largohej për t'u bashkuar me Policinë.

Megjithatë, në fund vendosi të mbetet në futboll dhe karriera e tij u ngrit pasi u bashkua me Go Ahead Eagles, përpara se një lëvizje e mëvonshme në Heerenveen të binte në sy të trajnerit të Holandës, Louis van Gaal. Tani 28-vjeçari është zgjedhja e parë për holandezët në Kupën e Botës në Katar, pasi ka bërë debutimin e tij ndërkombëtar në ndeshjen e parë të Holandës kundër Senegalit. Ai do të ndeshet kundër Argjentinës në çerekfinalen e së premtes dhe nuk është i shqetësuar për mundësinë e përballjes me Messin nga pika e bardhë e penalltisë.