Sport

Gana e Uruguai takohen sërish në Kupën e Botës pas dramës së vitit 2010

 

Gana dhe Uruguai takohen në Kupën e Botës të premten, në përsëritje të një prej ndeshjeve më të diskutueshme në histori të turneut. Luis Suarez ende nuk po kërkon falje për rolin e tij qendror në polemikën e 12 vjetëve më parë.

Sulmuesi Suarez ndali topin qëllimshëm me dorë në vijën e portës, në fund të kohës shtesë në çerekfinalen e Kupës së Botës 2010 në Afrikën e Jugut, duke ia mohuar Ganës një gol të sigurt dhe një vend në histori si skuadra e parë afrikane që arrin në gjysmëfinale. Suarez u përjashtua me karton të kuq për lojën me dorë, por festoi në mënyrë të çmendur kur Asamoah Gyan qëlloi traversën nga penalltia. Më vonë, Uruguai e fitoi ndeshjen pas penalltive dhe avancoi në gjysmëfinale.