Sport

Rekordet që Shaqiri e Xhaka mund t’i thyejnë ndaj Serbisë

Xherdan Shaqiri - Granit Xhaka
Foto: AP
 

Xherdan Shaqiri ka dhjetë ndeshje në Kupë të Botës për Zvicrën. Shaqiri ka ndeshje sa Valon Behrami dhe Stephan Lichtsteineri, kurse pritej që të hënën të vendoste rekord për Zvicrën. Por ai nuk luajti ndaj Brazilit për shkak të një lëndimi dhe tani rekordin e kërkon të premten ndaj Serbisë.

Behrami e Lichsteineri janë pensionuar nga përfaqësuesja helvetike. Shaqiri, i cili kishte shënuar “hat-trick” kundër Hondurasit në Kupën e Botës 2014 të zhvilluar në Brazil, po ashtu e ka barazuar Behramin me paraqitje në katër botërorë.