1 perditesime
15:15

Kosova U17 përfundon e fundit në grup në kualifikimet për “Euro 2023”

Përfaqësuesja e Kosovës U17 në futboll, e ka mbyllur fazën kualifikuese për “Euro 2023” në pozitën e fundit.

Në ndeshjen e tretë dhe të fundit, “dardanët” e rinj barazuan 1:1 me Finlandën, të martën në stadiumin “Fadil Vokrri”. 

Ndeshjet e Grupit të tetë kualifikues ku ishte edhe Kosova u luajtën në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë dhe në “Zahir Pajaziti” të Podujevës. 

Golin për Kosovën e shënoi Luan Lleshi nga penalltia në minutën e gjashtë. 

Në fakt përfaqësuesja kosovare ishte afër fitores, por tre minuta para fundit, zëvendësuesi Aapo Bostrom barazoi rezultatin në 1:1.

Përveç barazimit me Finlandën U17, Kosova ka humbur nga Italia 5:2 dhe Greqia 5:0.

Me një pikë, Kosova eliminohet në fazën e parë kualifikuese për Evropianin e vitit 2023. 

Në vitin 2021, Kosova U17 e kishte kaluar fazën e parë, duke u kualifikuar deri në “Elit Round”, por më pas pësoi tri humbje për tu eliminuar këtë vit.

14:06

Futboll, Kosova U17 në epërsi pas pjesës së parë

Përfaqësuesja U17 e Kosovës në futboll po avancon pas pjesës së parë ndaj Finlandës me rezultatin 1:0.

Golin e vetëm në këtë ndeshje që po luhet në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë gjatë 45 minutave të para, e ka shënuar Luan Lleshi nga penalltia në minutën e gjashtë.

Kjo ndeshje i takon Grupit 8 të fazës së parë kualifikuese për Kampionatin Evropian të vitit të ardhshëm.

Dy ndeshjet e para, me Italinë dhe Greqinë, Kosova i ka humbur. Kjo është ndeshja e fundit në grup.