Sport

Shorti i kualifikimeve për Euro 2024, ky është grupi më i mundshëm për Kosovën

 

Pas përfundimit të sezonit të tretë të Ligës së Kombeve, tashmë dihet të gjitha vazot për grupet kualifikuese për Kampionatin Evropian 2024 dhe më së shumti shanse Kosova ka të përballet me Francën.

Shorti për Euro 2024 zhvillohet me disa kufizime, si zakonisht. Kështu, për shkak të mosmarrëveshjeve politike, kombëtaret e Gjibraltarit dhe Spanjës nuk mund të jenë në të njëjtin grup, ndërsa Kosova s’mund të luajë ndaj Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës.