Sport

Trepça luan në Rahovec, por mendjen e ka te FIBA Europe Cup

 

Skuadra e Trepçës synon fitoren e tretë në po aq ndeshje të luajtura në Superligën e Kosovës në basketboll. Trepça e hap xhiron e tretë, që nis të premten dhe përfundon të dielën mbrëma.

Trepça është mysafire e skuadrës së Rahovecit, ndeshje kjo që zhvillohet të premten nga ora 19:00 në palestrën “Mizahir Isma”. Trepça i ka fituar dy ndeshjet e para dhe së bashku me Pejën janë skuadrat e vetme me bilanc të qindpërqindtë në start të këtij edicioni. Edhe pse synojnë triumfin ndaj Rahovecit, te skuadra nga Mitrovica e kanë mendjen te debutimi në arenën ndërkombëtare, javën e ardhshme. Prej së martës deri të premten në palestrën “Minatori” do të mbahet turneu kualifikues i grupit A për FIBA Europe Cup, në të cilin bën pjesë edhe Trepça. Krahas Trepçës pjesë e këtij grupi janë edhe BG Gottingen (Gjermani), Petrolina AEK (Qipro), Thor Thorlakshofn (Islandë), Sportingu (Portugali) dhe Telenet Giants Antwerp (Belgjikë).