Sport

Ekipet ukrainase mësojnë rrugën në garat e UEFA-s

 

Tri klube ukrainase të futbollit mësuan rrugët e tyre drejt garave evropiane të martën, në shortet e UEFA-s për plejofet e Ligës së Kampionëve, Ligës së Evropës dhe Ligës së Konferencës. Asnjë nga ekipet nuk do të jetë në gjendje të luajë ndeshje në shtëpi, për shkak të luftës me Rusinë. Me synimin për t'u bashkuar me Shakhtar Donetskun në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, Dynamo Kievi do të duhet ta mposhtë Benfican ose Midtjylland në raundin e plejofit nëse avancon kaq larg.

Dynamo fillimisht duhet të luajë me Sturm Grazin në raundin e tretë kualifikues. Skuadra ukrainase do ta presë ndeshjen e parë të mërkurën në Poloninë fqinje. Në Ligën e Evropës, Dnipro-1 hyn në fazën e plejofit dhe shorti përcaktoi të martën të përballet me Partizanin e Beogradit ose AEK Larnacan. Dnipro-1 do ta presë ndeshjen e parë më 18 gusht, me gjasë në Sllovakinë fqinje.