Sport

Synimi i Abazit, të marrë pjesë edhe me Ballkanin në grupet e garës së UEFA-s

 

Kualifikimi në fazën e grupeve të Ligës së Evropës ishte pjesa më e lavdishme e klubit shqiptar, Skënderbeut. Suksesin e klubit Korça të arritur dy herë, nuk ka arritur ta përsërisë asnjë klub shqiptar deri më tani. Pjesë e këtij suksesi të madh të Skënderbeut ishte edhe Leonit Abazi. Mbrojtësi i krahut të majtë, luajti në fazën e grupeve të Ligës së Evropës në dy edicione: 2015/2016 dhe 2017/2018. Suksesin e arritur me Skënderbeun, Abazi synon ta përsërisë edhe me kampionin e Kosovës, Ballkanin por në një rang më të ulët garash.

Në fakt, Liga e Evropës është niveli i dytë i UEFA-s pas Ligës së Kampionëve. Liga e Konferencës i takon nivelit të tretë të garave në nivel klubesh nga UEFA. Kualifikimi i Ballkanit në grupet e Ligës së Konferencës vlerësohet i arritshëm. E këtë mision, Abazi e sheh te arritshëm për Ballkanin. Ky është edicioni i dytë i Ligës së Konferencës, garë në të cilën Ballkani i vazhdoi garat pas eliminimit në raundin e parë kualifikues të Championsit.