Sport

Boksieri Bajoku me medalje në Algjeri

 

Boksieri Shpejtim Bajoku kaloi pa vështirësi në gjysmëfinale të Lojërave Mesdhetare “Oran 2022”. Ai fitoi bindshëm përballë boksierit nga Egjipti, Amen Essam, në kategorinë deri 63 kilogramë. Fitoi 3:0 me vlerësim të gjyqtarëve. Me kalimin në gjysmëfinale, 21-vjeçari siguroi medalje në Oran. Bajoku është ndarë i lumtur me suksesin e deritashëm në Lojërat Mesdhetare, ku synon medaljen e artë. Në gjysmëfinale të enjten, Bajoku ka përballë boksierin nga Algjeria, Yahia Abdelli.

“Jam shumë i lumtur për këtë sukses të deritashëm. Synimi im ka qenë të fitoj medalje dhe këtë edhe ia arrita. Do ta jap maksimumin për të shkuar në finale. Pse jo edhe ta fitoj të artën”, ka thënë Bajoku për KOHËN.