Sport

Dy medalje për Shqipërinë nga mundësit e natyralizuar

 

Shqipëria po ka telashe për të fituar medalje në ngjarjet e rëndësishme me sportistët e saj dhe tashmë ka zgjedhur edhe mënyrën e natyralizimit. Dy sportistë të natyralizuar të martën kanë fituar medalje për Shqipërinë në Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”.

Bëhet fjalë për mundësit Zelimkhan Abakarov dhe Islam Dudaev. Abakarov, që është nga Çeçenia e Rusisë, është afruar nga Federata e Mundjes e Shqipërisë dhe disa muaj më parë është pajisur me pasaportë të Shqipërisë. Ai fitoi të artën në kategorinë deri 65 kilogramë, duke e mposhtur në finale egjipitianin Yehia Hafez. Reprezentuesi i Shqipërisë filloi garimin në çerekfinale, ku e kaloi turkun Munir Recep Aktash. Ndaj tij fitoi 8:4. Ndaj serbit Stevan Miçiq ishte bindës duke fituar 9:0. Edhe në finale ishte bindës, fitoi 11:0.