Sport

Gara për vend të titullarit te Drita pritet të jetë e ashpër

 

Ende pa kaluar 24 orë nga disfata e pësuar në finale të Kupës së Kosovës nga Llapi, Drita nisi punën për garat kualifikuese të Ligës së Konferencës dhe për edicionin e ri në Superligë. E nisi me dy njoftime. Njoftoi për largimin e ndihmëstrajnerit Alban Dragusha dhe të futbollistit Astrit Fazliu. Më pas në faqen e klubit “bardhekaltër” dominuan lajmet për prurjet e reja. Lajmet nuk munguan edhe për vazhdim të bashkëpunimit.

Të parin që e transferoi Drita ishte mbrojtësi i krahut të djathtë, Besnik Krasniqi. Më pas transferoi edhe lojtarë të tjerë të dëshmuar në futbollin kosovar si Blend Baftiu, Florian Smakiqi, Iran Junior, Leonat Vitija dhe Kastriot Selmani. Drita e Gjilanit vazhdoi kontratën me Ilir Blakoqirin, Marko Simonovskin dhe Hamdi Namanin. Promovoi talentet Eron Isufi dhe Eridon Maloku, ndërsa largoi Leutrim Rexhepin, Betim Haxhimusën, Ardian Cuculin dhe Përparim Islamin.