Sport

Klubi italian në CAS për të kundërshtuar ndalimin e transferimeve nga FIFA

Spezia, sport, futboll,
 

Klubi italian Spezia sfidoi FIFA-n në gjykatën më të lartë të sportit të enjten, duke u përpjekur të anulojë një ndalim dyvjeçar të transferimeve për trafikimin e dyshuar të lojtarëve të rinj nga Afrika nën pronarin e mëparshëm. Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) tha se nuk ishte caktuar një datë për një vendim në Apel. Klubi nga Serie A mund të kërkojë një vendim të shpejtë në qershor përpara se të hapet afati kalimtar pas përfundimit në Itali. FIFA vendosi një ndalim korrikun e kaluar ndaj Spezias për regjistrimin e lojtarëve të rinj gjatë viteve 2022 dhe 2023 për nënshkrimet që shkelnin rregullat e lojtarëve të rinj nga Nigeria.

FIFA urdhëroi gjithashtu një gjobë prej 500,000 frangash zvicerane. Klubi tha se vitin e kaluar marrëveshjet ishin bërë nga viti 2013, deri në vitin 2018, përpara se familja amerikane Platek ta blinte klubin në shkurt të vitit 2021. Spezia tashmë ka vuajtur një pjesë të dënimit, duke mos mundur të forcohet në janar dhe që atëherë ka shmangur rënien për të siguruar një sezon tjetër në elitën e futbollit italian. Me një xhiro të mbetur deri në fund të sezonit 2021/22, skuadra e drejtuar nga ish-mesfushori i Italisë, Thiago Motta, mund të përfundojë jo më poshtë se e 16-a në divizionin me 20 ekipe.