Sport

“Mallkimi” që sjell shiriti i kapitenit tek Arsenali

 

Sulmuesi Pierre-Emerick Aubameyang është bërë kapiteni i fundit i Arsenalit, të cilit i është hequr shiriti për shkak të një shkeljeje tjetër të rregullores disiplinore të klubit. Sulmuesi nga Gaboni u hoq nga ekipi i trajnerit Mikel Arteta për ndeshjen e së shtunës, pasi u kthye me vonesë në klub nga një udhëtim i autorizuar në Francë.

Arteta mbeti i zemëruar nga pakujdesia e Aubameyangut, pasi 32-vjeçari humbi gjithashtu edhe derbin e Londrës së Veriut të muajit mars për shkak të një problemi disiplinor. Ai nuk do të jetë në ekip as për duelin kundër West Ham Unitedit, të cilin Arsenali e luan të mërkurën. Sulmuesi nuk është kapiteni i parë i “Topçinjve” që tërboi mbështetësit dhe krerët e klubit, përfshirë edhe trajnerit. Në fakt, një varg i gjatë kapitenësh të Arsenalit kanë pasur problemet e tyre, qëkur Arsene Wenger e pati emëruar William Gallasin në vitin 2007. Futbollisti i vetëm që i solli stabilitet Arsenalit si kapiten ishte Tony Adams që e barti shiritin për 14 vjet. Pas Adamsit, kapitenët e Arsenalit janë ndërruar vazhdimisht për shkak të çështjeve disiplinore.