Sport

13 raste me COVID-19 te lojtarët e Belenensesit janë me variantin Omicron

 

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë "Ricardo Jorge" (INSA) i Portugalisë konfirmoi sot për EFE zbulimin e 13 rasteve me variantin Omicron te lojtarët e Belenenses që rezultuan pozitivë me COVID-19. Futbollisti afrikano-jugor, Cafu Phete, i cili i përket kësaj skuadre, u kthye në Portugali të dielën e kaluar, më 22 nëntor, pasi kishte luajtur dy ndeshje me kombëtaren.

Mirëpo, në mënyrë që të ketë prova shkencore në tërësi, në orët në vijim do të bëhet “sekuencë” të mostrave për t’u garantuar qind për qind që janë me këtë variant shqetësues, sqarojnë për EFE burime nga INSA. Si masë shëndetësore, të gjithë lojtarët janë të izoluar në karantinë dhe të gjithë personat që kanë pasur kontakte me ta.