Sport

Ndryshimi te Newcastle fillon me largimin e trajnerit

Foto: AP
 

Pronësia e re saudite e Newcastle Unitedit bëri thirrjen e saj të parë të madhe qëkur bleu klubin anglez, duke shkarkuar trajnerin Steve Bruce të mërkurën si pjesë e përpjekjeve për të riformuar ekipin dhe për të qëndruar në Premier League. Kishte një pashmangshmëri në lidhje me largimin e Brucet, të cilit nuk iu dha asnjë garanci për të ardhmen e tij afatgjate në Newcastle pasi klubi u ble për 355 milionë euro nga fondi sovran i pasurisë së Arabisë Saudite dy javë më parë. Bruce 60-vjeçar u largua me pëlqimin e ndërsjellë, tha Newcastle, edhe pse ai këmbënguli javën e kaluar se do të luftonte për të qëndruar si trajner i klubit të tij të lindjes, të cilit iu bashkua në korrik të vitit 2019.

“Shpresoj se pronarët e rinj mund ta çojnë klubin atje ku ne të gjithë duam të jetë”, tha Bruce pas shkarkimit të tij, duke thënë se ishte krenar që e stërviti një klub unik.