Sport

Drita dhe Drenica kërkojnë këndelljen

 

Pas ndeshjeve kualifikuese të përfaqësueseve për kampionatin botëror “Katari 2022”, rikthehen kampionatet vendore. Të premten dhe të shtunën do të luhen duelet e xhiros së nëntë të Superligës së Kosovës në futboll, të fundit të fazës së parë të kampionatit.

Java do të hapet të premten me dy përballje të rëndësishme. Drita që zhvilloi një mini-fazë përgatitore në Durrës gjatë këtij pushimi do ta kërkojë këndelljen në udhëtim tek Ulpiana.  Kjo ndeshje zhvillohet të premten prej orës 13:00, në stadiumin “Sami Kelmendi” në Lipjan dhe do të jetë hera e parë këtë edicion që Ulpiana luan në stadiumin e saj. Drita ka dy humbje dhe një barazim në tri ndeshjet e fundit. Ndërkaq Ulpiana, që ka befasuar ekipet pretendente për titull, vjen pas një disfate dhe dy barazimeve. Drita zë vendin e pestë me 12 pikë pas tetë ndeshjeve, kurse Ulpiana renditet e nënta me gjashtë pikë të grumbulluara. Trajneri i Dritës, Ardian Nuhiu, ka thënë se pushimi prej dy javësh i ka shërbyer shumë që ta përgatisë ekipin në shumë aspekte.