Sport

Raphinha, shpresa e re e Brazilit në kualifikimet e Botërorit

FOTO: AP
 

Një muaj më parë, Raphinha kishte frikë se Përfaqësuesja e Brazilit nuk do ta ftonte më kurrë për të luajtur në një ndeshje kualifikuese për Kampionatin Botëror “Katari 2022”, pasi ai dhe lojtarët e tjerë që ishin në Angli u ndaluan të luanin për vendet e tyre shkaku i kufizimeve të COVID-19 në Britani. Por, përzgjedhësi i Brazilit, Tite, ishte i sigurt për potencialin e sulmuesit të krahut, 24-vjeçarit të Leedsit dhe vendosi t’ia japë atij një shans tjetër. Raphinha i bëri për vete shpejt tifozët brazilianë, pas dy paraqitjeve mbresëlënëse që i pati duke u inkuadruar nga banka e rezervistëve në dy ndeshjet e fundit kualifikuese. Ai së pari e shpëtoi ekipin duke ndihmuar në fitoren 3:1 në Venezuelë dhe luajti mirë në barazimin pa gola në Kolumbi.

Tani, anësori që nuk ishte ndër opsionet e para të trajnerit Tite pritet të jetë titullar në ndeshjen e së enjtes kundër Uruguait në Manaus, duke luajtur pranë Neymarit dhe Gabriel Jesusit. Raphinha pritet t’i japë Brazilit një armë tjetër të fuqishme; ai luan në të majtë, por gjuan me këmbën e tij të djathtë. Kundër Venezuelës, Brazili kishte telashe në krijimin e shanseve gjatë pjesës së parë. Në të dytën, Raphinha e zëvendësoi Everton Ribeiron dhe ndikimi ishte i menjëhershëm. Raphinha ishte ai që harkoi nga këndi kur Marquinhos shënoi për ta barazuar rezultatin. E nisi aksionin për Gabriel Barbosan që u rrëzua në zonë dhe fitoi penallti, ndërsa asistoi edhe për Antonyn që shënoi golin e tretë për Brazilit në minutat e fundit të ndeshjes.