Sport

Llapi akuzon gjyqtarët, FFK-ja thotë se pakënaqësitë e klubeve nuk mund t’i eliminojë VAR-i

 

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina, akuzoi rëndë gjyqtarët pas ndeshjes që e humbi me përmbysje nga Gjilani me rezultatin 2:1. Batatina vlerësoi se skuadra e tij ishte më e mirë në fushë dhe meritoi fitoren kundër Gjilanit. Ai insistoi se “Llapi mposhti Gjilanin, por jo edhe gjashtë gjyqtarët e ndeshjes”. Dueli mes Gjilanit dhe Llapit u zhvillua të mërkurën dhe i takoi xhiros së gjashtë të Superligës së Kosovës në futboll. Batatina të mërkurën për KOHËN tha se do të parashtrojë ankesë në Federatën e Futbollit të Kosovës (FFK), që të marrë masa ndaj gjyqtarëve që, sipas tij, po e dëmtojnë Llapin. Ai thotë se ndeshja kundër Gjilanit nuk ishte e vetmja ku gjyqtarët ishin në anën e kundërshtarit. Por në FFK thonë se pakënaqësitë e klubeve nuk mund t’i eliminojë VAR-i

“Nëse fillojnë të na dëmtojnë si me Gjilanin, ne duhet të marrim masa shumë serioze si skuadër. Nuk kemi folur dhe jemi përmbajtur. Kemi një gol të anuluar me Dritën, tri pikë. Është ndeshja e katërt që po dëmtohemi. Penallti të akorduar, pastaj të anuluar në Podujevë, ku na kushtoi me tri pikë dhe në Gjilan nuk fituam, por e mposhtëm në çdo aspekt Gjilanin. Mirëpo vendimtar në lojë ishte Mentor Ajeti dhe humbëm tri pikë. Nëntë pikë në total për gjashtë ndeshje, kjo tregon se nuk do të qëndrojmë duarkryq, sepse investimet milionëshe për klane të njerëzve nuk duam t’i humbim”, ka thënë Batatina. “Është mëkat i madh të dëmtohet Llapi që investon milionat. Kjo nuk do të tolerohet. Nuk delegohen arbritrat me stema të FIFA-s dhe delegohen referat që nuk kanë asnjë perspektivë dhe vetëm favorizohen nga njerëz të caktuar brenda delegimit për qëllime të caktuara. Së pari do t’i drejtohemi FFK-së me shkrim që të mos dëmtohemi, pastaj nëse vazhdojnë me të njëjtin tretman, atëherë bashkë me kryesinë analizojmë për hapat që do t’i marrim më tutje”.