Sport

Ndonëse masat nuk po respektohen, FFK-ja kërkon që tifozët të lejohen në 30 për qind të kapacitetit të stadiumeve

 

Vendimi i gjyqtarit Lirim Jashari për të përsëritur gjuajtjen e penalltisë në ndeshjen Gjilani – Ulpiana (2:3) nuk i pëlqeu fare një shikuesi që ishte në përkrahje të ekipit gjilanas. Me një mjet të fortë në dorë, shikuesi hyri në fushë dhe u nis në drejtim të Jasharit. Por ai u pengua nga lojtarët në fushë, ndërsa më pas u arrestua nga policia. E gjithë kjo situatë ndodhi në minutën e 71-të në ndeshjen e së dielës, kur rezultati u bë 2:1 për Ulpianën.

Në fakt, braziliani i Ulpianës, Marclei Santos, shënoi golin e epërsisë vetëm pas përsëritjes së penalltisë. Fillimisht e humbi, por gjyqtari kryesor Jashari përsëriti penalltinë pas rishikimit të VAR-it. Oltion Rrapa u fut në zonë ende pa gjuajtur braziliani dhe shpëtoi një gol. Kjo situatë ngjalli pakënaqësi edhe në bankinën e Gjilanit, ku ndihmësi i Ismet Munishit, Agim Maliqi, u ndëshkua me karton të kuq për shkak të reagimeve në drejtim të Jasharit.