Sport

Kosova e gatshme për ta mposhtur Gjeorgjinë në Batumi

Foto: FFK
 

Elbasan Rashani është lojtari më në formë që e ka Kosova për ndeshjet e këtij muaji. Në katër ndeshje për Clermontin ka shënuar tri gola dhe ka kontribuuar me një asistim. Sulmuesi i krahut i ekipit elitar të Francës është i gatshëm ta ndihmojë me gola edhe Përfaqësuesen e Kosovës në ndeshjen kundër Gjeorgjisë, Greqisë dhe Spanjës. Ndeshjen ndaj Gjeorgjisë “Dardanët” e zhvillojnë të enjten në Batumi nga ora 18:00, në kuadër të ndeshjes së tretë kualifikuese për Kampionatin Botëror “Katari 2022”. Rashani në konferencën për media të mbajtur të mërkurën ka thënë se në Batumi, Kosova synon rezultat pozitiv që, sipas tij, nënkupton - fitore.

“Kemi ardhur me një synim për të marrë rezultat të mirë. Të gjithë në ekip e dimë se kjo na duhet. Mirëpo për neve është shumë me rëndësi të kemi një paraqitje të mirë dhe rezultati të vijë pas paraqitjes. Unë personalisht jam në formë të mirë dhe jam gati që t’i ndihmoj ekipit. Unë dhe bashkëlojtarët jemi gati për këtë ndeshje”, ka thënë Rashani, që ka shënuar për Kosovën tri gola në 16 paraqitje që prej vitit 2016. “Nuk ka rëndësi që jemi si vendës apo mysafir, dëshirojmë që tifozët të jenë pjesë e ndeshjeve. Është dëshpëruese që nuk do të jenë ndaj Gjeorgjisë, por është siç është situata, siç e tha edhe trajneri, ne vetëm duhet të fokusohemi në atë që do të ndodhë në fushë”.