4 perditesime
20:49

Kosova fiton miqësoren kundër Gambisë

Kosova e ka mbyllur me fitore ciklin e katër miqësoreve, duke mposhtur Gambinë me rezultatin 1:0.

Në ndeshjen e zhvilluar në Turqi, skuadra dardane fitoi me golin e zëvendësuesit Arbër Hoxha në minutën e 80-të.

Gambia humbi një mundësi të artë për ta barazuar rezultatin, kur menjëherë pas golit të pësuar, Musa Barrow dështoi nga penalltia, duke e goditur topin jashtë portës.

Kosova ndeshjen e radhës do ta luajë në shtator kundër Gjeorgjisë, për ciklin e kualifikuesve për Kupën e Botës.

20:38

Kosova në epërsi kundër Gambisë

Ish-futbollisti i Ballkanit, Arbër Hoxha, e ka kaluar në avantazh Kosovën në duelin miqësor kundër Gambisë. Kjo miqësore po zhvillohet në Antalya të Turqisë.

Hoxha depërtoi bukur nga krahu i majtë, shmangu një futbollist dhe me të majtën gjuajti fuqishëm duke tundur rrjetën e portës kundërshtare.

Ai realizoi në minutën e 80-të të ndeshjes.

Kosova ka zhvilluar edhe tri ndeshje tjera miqësore në muajin qershor. Fitoi ndaj San Marinos 4:1, mposhti Maltën 2:1 dhe humbi nga Guinea 2:1.

Musa Barrow i Gambisë menjëherë në aksionin e radhës humbi mundësi të artë për t’i barazuar shifrat, pas penalltisë së fituar. 22-vjeçari Barrow, sulmuesi i skuadrës së Bolognas, gjuajti lartë nga pika e bardhë.

19:45

Mbyllet pa gola pjesa e parë e ndeshjes Kosovë - Gambi

Ka përfunduar pa gola pjesa e parë e ndeshjes mes Kosovës dhe Gambisë.

‘’Dardanët’’ megjithatë janë duke zhvilluar ndeshje të mirë, dhe po rrezikojnë më shumë sesa kundërshtari por pa arritur që të shënojnë deri tani.

Kjo do të jetë miqësorja e katërt dhe e fundit për “Dardanët”, para se të fillojnë ndeshjen e parë zyrtare kundër Gjeorgjisë, në kuadër të kualifikimeve për në Kupën e Botës

19:17

Nis ndeshja Kosovë – Gambi

Ka filluar ndeshja miqësore mes Kosovës dhe Gambisë, e cila po zhvillohet në Turqi.

Kjo do të jetë miqësorja e fundit e ‘’dardanëve’’, pas tre të tjerave të zhvilluara në dy javët e fundit. 

Kosova do të luajë në ciklin e kualifikuesve për Botëror në muajin shtator.

17:29

Formacioni zyrtar i Kosovës kundër Gambisë

Kosova ka publikuar formacionin zyrtar për ndeshjen miqësore kundër Gambisë.

Selektori Bernard Challandes më në fund i ka dhënë debutimin portierit Betim Halimi, ndërsa Mirlind Daku është preferuar sërish për të qenë në majën e sulmit, i ndihmuar nga Liridon Balaj, Donat Rrudhani e Jetmir Topalli.

David Domgjoni dhe Lavdrim Hajrullahu do të jetë dyshja e qendrës së mbrojtjes, derisa para tyre luajnë Florian Loshaj e Eroll Zejnullahu. Armend Thaqi e Destan Bajselmani do të jenë në krahët e mbrojtjes. 

Ndeshja fillon në orën 19:00. 

Formacioni zyrtar (4-2-3-1):

Halimi:
Thaçi, Hajrullahu, Domgjoni, Bajselmani:
Loshaj, Zejnullahu:
Balaj, Rrudhani, Topalli:
Daku.