1 perditesime
11:47

Lirohen katër futbollistët e Prishtinës nga grumbullimi

Përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes i ka liruar nga grumbullimi katër futbollistët e Prishtinës pas kërkesës të ekipit nga Superliga, ka njoftuar Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) të martën. Challandes ka lënë të lirë lojtarët, të cilët tashmë kanë nisur përgatitjet me skuadrën e Prishtinës për parakualifikimet e Ligës së Kampionëve.

“Me kërkesë të FC Prishtina dhe me qëllim të përkrahjes së klubeve tona për paraqitje sa më të mirë në garat evropiane, përzgjedhësi Bernard Challandes ka vendosur të lirojë nga grumbullimi i paraparë me Kombëtaren katër futbollistët e skuadrës kampione të Kosovës, e cila ka nisur përgatitjet për pjesëmarrje në parakualifikueset e Ligës së Kampionëve. Kërkesa e klubit ka ardhur pas publikimit të listës dhe disa ditë pasi FFK ua ka dërguar ftesat Gledi Micit, Endrit Krasniqit, Leonit Abazit dhe Lumbardh Dellovës, për dy miqësoret që do të zhvillohen në Antali kundër Guinesë dhe Gambisë”, thuhet në njoftimin e FFK-së.

11:22

Prishtina kërkon që futbollistët e saj të mos luajnë në miqësoret e Kosovës

Klubi i futbollit Prishtina ka bërë kërkesë që lojtarët e ftuar nga Kosova të lirohen dhe të mos angazhohen për ndeshjet miqësore.

Në një deklarim për KOHËN, drejtori i Përfaqësueses, Muharrem Sahiti, ka thënë se një kërkesë të tillë e ka pranuar pozitivisht selektori Bernard Challandes.

“U vlerësua se ka qenë kërkesë e arsyeshme pasi Prishtina planifikon të udhëtojë për përgatitje dhe ka plane për të treguar sukses në arenën ndërkombëtare. Tani selektori do të shohë mundësinë e zëvendësimit të lojtarëve të Prishtinës me lojtarë që janë këtu apo që bëjnë karrierë jashtë vendit. Lojtarët e Prishtinës janë të rëndësishëm po aq sa janë edhe miqësoret. Por kur janë në interesin e të gjithëve, ne duhet gjejmë pajtim", ka thënë Sahiti.

Futbollistët e Prishtinës të ftuar nga Kosova janë Gledi Mici, Endrit Krasniqi, Leonit Abazi dhe Lumbardh Dellova.