Sport

Salihu për mediat në Kazakistan: Ishte thjesht një ndeshje futbolli, jo një luftë

 

Sekretari i përgjithshëm i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Eroll Salihu, është ndarë tejet i zhgënjyer me vendimin për anulimin e ndeshjes miqësore ndërmjet Përfaqësueses së Kosovës dhe asaj të Kazakistanit. Për gazetën online kazake “SportsKZ”, Sahiu të mërkurën ka thënë se ishte thjesht një ndeshje futbolli, jo një luftë. Ai ka kritikuar ashpër qeverinë e Kazakistanit që, sipas tij, ka ndikuar në anulimin e ndeshjes.

Salihu ka theksuar se FFK-ja ka raporte shumë të mira me Federatën e Futbollit të Kazakistanit. Ndeshja miqësore Kosovë – Kazakistan ishte paraparë të zhvillohej më 4 qershor në “Fadil Vokrri”. Kjo miqësore dështoi, edhe pse të dyja federatat më herët kishin arritur marrëveshje për zhvillimin e saj. Shkas për anulimin e saj u bë Qeveria e Kazakistanit, e cila nuk e lejoi ekipin kombëtar kazak të udhëtojë në Prishtinë, për shkak se nuk e njeh ende Kosovën si shtet. Deri më tash, Federata e Futbollit e Kazakistanit nuk ka dhënë ende asnjë sqarim në opinion lidhur me këtë temë. FFK-ja të martën njoftoi për anulimin e ndeshjes dhe në vend të Kazakistanit, Përfaqësuesja e Kosovës tani do të përballet me Maltën në të njëjtën datë, por në Austri.