Sport

Debutimi i papritur i Blendi Idrizit në Bundesligën gjermane

 

Pasi më 8 maj shënoi një gol dhe bëri tri asistime në një fitore të thellë të ekipit të dytë të Schalkes në kategorinë e katërt gjermane, dyer të mëdha u hapën për futbollistin kosovar, Blendi Idrizi. 23-vjeçari u vendos në hotel me ekipin e parë të klubit të famshëm gjerman dhe nisi stërvitjet me seniorët. Rrethana të tjera shkuan në favor të mesfushorit ofanziv dhe Idrizi të mërkurën mbrëma fitoi debutimin në Bundesligë, njërën prej top-ligave evropiane të futbollit.

Idrizi startoi te Schalke 04, që pësoi 2:1 në shtëpi nga Hertha Berlini, në kuadër të xhiros së 31-të të kampionatit gjerman. Schalke shumë më herët ka humbur gjasat për të mbetur në Bundesligë. Por kjo nuk ul vlerën e rritjes së kosovarit. Schalke mbetet prej klubeve të mëdha gjermane, ndonëse do të luajë në Bundesliga 2 edicionin tjetër.